Výživa a menstruační bolesti – co jíst a čemu se vyhnout?

Výživa a menstruační bolesti – co jíst a čemu se vyhnout?

Pro zmírnění menstruačních bolestí je vhodná výživa bohatá na omega-3 a hořčík, jako jsou ryby a tmavá čokoláda, přičemž se doporučuje omezit kofein a vyhnout se zpracovaným jídlům. Menstruační chutě můžete uspokojit zdravějšími variantami, jako je hořká čokoláda nebo ořechy.

Výživa a menstruační bolesti – co jíst a čemu se vyhnout?

Menstruace je přirozenou součástí života každé ženy. S tímto pravidelným obdobím však může přijít i řada nepohodlí, včetně menstruačních bolestí. Možná už jste slyšeli o tom, že některé potraviny mohou tyto bolesti zhoršovat, zatímco jiné mohou pomoci zmírnit nepříjemné symptomy. V tomto článku se podíváme na to, jak může správná výživa ovlivnit menstruační bolesti.

Co zařadit do svého jídelníčku?

1. Potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny jsou známy pro své protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci zmírnit bolest. Ryby, jako je losos, makrela nebo sardinky, jsou skvělými zdroji omega-3. Také lněná semínka, ořechy a chia semínka jsou dobrými rostlinnými zdroji těchto zdravých tuků.

2. Potraviny bohaté na hořčík

Hořčík může pomoci uvolnit svaly dělohy, které způsobují bolest během menstruace. Mezi potraviny bohaté na hořčík patří například tmavá čokoláda, ořechy, semena, luštěniny a celozrnné obiloviny.

3. Ovoce a zelenina

Ovoce a zelenina jsou bohaté na vlákninu a antioxidanty, které mohou pomoci regulovat hormony a snížit zánět. Vyberte si barevné ovoce a zeleninu, jako je špenát, brokolice, mrkev, paprika, jahody, borůvky či pomeranče.

Čemu se naopak vyhnout?

1. Kofein

Kofein může způsobit stahy dělohy a zhoršit menstruační bolesti. Snažte se omezit konzumaci kávy, čaje a energetických nápojů.

2. Alkohol

Alkohol může zhoršit bolest a nepohodlí během menstruace. Navíc může také způsobit dehydrataci, která může zhoršit menstruační symptomy.

3. Vysoce zpracované potraviny

Vysoce zpracované potraviny, jako jsou sladkosti či fast food, jsou obvykle plné cukru a nezdravých tuků, které mohou zhoršit zánět a bolest.

4. Nasolená jídla

Nadměrné množství soli vede k zadržování vody a pocitu nafouknutí, což může zhoršit nepohodlí během menstruace.

Jak zvládnout menstruační chutě?

Menstruační chutě jsou velmi běžné a mnoho žen zaznamenává zvýšenou chuť k jídlu, zejména k sladkostem, slaným a tučným jídlům během svého cyklu. 


Tyto chutě jsou často spojeny s hormonálními změnami, které se dějí během menstruačního cyklu. Výkyvy v hladinách hormonů, jako je estrogen a progesteron, mohou ovlivnit, kromě jiného, i chuť k jídlu.


Není tajemství, že ubránit se chutím během menstruace není snadné, zkuste ale v tomto období sáhnout raději po zdravějších variantách. Místo mléčné čokolády si dejte kousek hořké, místo čipsů zvolte ořechy a sladkosti nahraďte třeba ovocem s jogurtem. Pomůžete tak svému tělu se s menstruací lépe popasovat a poděkuje vám příjemnějším průběhem.


Snažit se jíst zdravě a vyhýbat se potravinám, které mohou zhoršit bolest, může skutečně udělat rozdíl. Pamatujte ale, že každá žena je jedinečná a co funguje pro jednu, nemusí nutně fungovat pro druhou. Proto vždy poslouchejte své tělo a jeho potřeby.Další články

Vliv hormonální antikoncepce na menstruační bolesti Vliv hormonální antikoncepce na menstruační bolesti

Vliv hormonální antikoncepce na menstruační bolesti

Hormonální antikoncepce je široce využívána nejen pro prevenci těhotenství, ale také pro zmírnění menstruačních bolestí, díky ovlivnění ovulačního cyklu a snížení množství výstelky dělohy. Mnoho žen hlásí pravidelnější a méně bolestivé cykly, nicméně individuální reakce se mohou lišit a někdy zahrnovat vedlejší účinky jako změny nálady či citlivost prsou. Důležitá je proto pečlivá konzultace s lékařem.

Číst dále →
Účinky stresu na menstruační bolesti a jak se s tím vypořádat? Účinky stresu na menstruační bolesti a jak se s tím vypořádat?

Účinky stresu na menstruační bolesti a jak se s tím vypořádat?

Stres ovlivňuje menstruační bolesti narušením hormonální rovnováhy a zvyšováním citlivosti na bolest. Meditace, dýchání, cvičení, vyvážená strava a kvalitní spánek jsou klíčové k udržení rovnováhy a zmírnění bolesti. Sdílení pocitů a sebepéče mohou také přispět k lepšímu zvládání tohoto období.

Číst dále →
Průvodce pro rodiče – jak vysvětlit menstruační bolesti svým dětem? Průvodce pro rodiče – jak vysvětlit menstruační bolesti svým dětem?

Průvodce pro rodiče – jak vysvětlit menstruační bolesti svým dětem?

Vysvětlujte menstruační bolesti dětem s empatií: začněte s příběhem o těle, zdůrazněte přirozenost menstruace a buďte připraveni na otázky. Použijte analogie a sdílejte osobní zkušenosti pro lepší porozumění.

Číst dále →
Podrobný průvodce – jak funguje menstruační cyklus? Podrobný průvodce – jak funguje menstruační cyklus?

Podrobný průvodce – jak funguje menstruační cyklus?

Menstruační cyklus je klíčovým reprodukčním procesem, jenž se u ženy opakuje každý měsíc, pokud není těhotná, s délkou obvykle 21 až 35 dní. Skládá se z několika fází: folikulární, ovulační, luteální a menstruace, během kterých hrají hlavní roli hormony jako FSH, LH, estrogen a progesteron. Pochopení tohoto cyklu je důležité pro Vaše zdraví a plodnost.

Číst dále →
PMS vs. menstruační bolesti – jaký je rozdíl? PMS vs. menstruační bolesti – jaký je rozdíl?

PMS vs. menstruační bolesti – jaký je rozdíl?

PMS a menstruační bolesti se liší: PMS přináší emoční a fyzické příznaky před menstruací, zatímco menstruační bolesti jsou konkrétní bolestivé křeče během ní. Rozpoznání těchto rozdílů je klíčové pro správnou péči a léčbu.

Číst dále →
Nejčastější mýty o menstruaci Nejčastější mýty o menstruaci

Nejčastější mýty o menstruaci

Rozptylujeme oblaka mýtů, která zahalují menstruační cyklus. Odhalte pravdu o tom, jak menstruace ovlivňuje plodnost, zdraví a každodenní aktivitu žen. Přečtěte si, proč mnohé běžně uvěřené informace neodpovídají skutečnosti a jak správné pochopení vašeho těla může vést k lepšímu zdraví a pohodě.

Číst dále →
Menstruační bolesti a sport – proč je pohyb důležitý? Menstruační bolesti a sport – proč je pohyb důležitý?

Menstruační bolesti a sport – proč je pohyb důležitý?

Cvičení během menstruace může zmírnit bolest díky uvolňování endorfinů a zlepšení průtoku krve. Aerobní cvičení, strečink a jóga jsou ideální pro udržení pohodlí a podporu cirkulace. Poslouchání těla a udržování hydratace jsou klíčové pro bezproblémový pohyb v těchto dnech.

Číst dále →
Menstruační bolesti a pracovní výkon – jak to zvládnout? Menstruační bolesti a pracovní výkon – jak to zvládnout?

Menstruační bolesti a pracovní výkon – jak to zvládnout?

Menstruační bolesti a pracovní výkon – jak to zvládnout? Otevřená komunikace, přizpůsobení prostředí a plánování úkolů podle cyklu mohou pomoci. V případě silných bolestí je vhodné konzultovat léčbu s lékařem.

Číst dále →
Kdy mluvíme o zpoždění a vynechání menstruace? Kdy mluvíme o zpoždění a vynechání menstruace?

Kdy mluvíme o zpoždění a vynechání menstruace?

Zpoždění menstruace je, když pravidelné krvácení nepřijde v očekávaném čase, vynechání je absence menstruace po celý cyklus. Příčiny sahají od stresu po těhotenství či zdravotní stav. Dlouhodobé nepravidelnosti nebo neobvyklé příznaky by měly být konzultovány s lékařem.

Číst dále →
Jak řešit menstruační bolesti se svým lékařem? Jak řešit menstruační bolesti se svým lékařem?

Jak řešit menstruační bolesti se svým lékařem?

Pro řešení menstruačních bolestí s lékařem si připravte záznam o symptomech a seznam užívaných léků. Během návštěvy popište bolesti, diskutujte o příčinách a léčbě, a informujte se o dalších testech. Po konzultaci dodržujte doporučení a monitorujte symptomy. Nebojte se komunikovat s lékařem a hledat nejlepší řešení pro vás.

Číst dále →
Jak mohou změny životního stylu ovlivnit menstruační bolesti? Jak mohou změny životního stylu ovlivnit menstruační bolesti?

Jak mohou změny životního stylu ovlivnit menstruační bolesti?

Menstruační bolesti mohou ovlivnit kvalitu života; změny v stravě, fyzické aktivitě a relaxaci mohou pomoci. Správný výběr menstruačních produktů a omezení alkoholu či kouření rovněž přispívají k pohodě. Je důležité sledovat svůj zdravotní stav a případné obtíže konzultovat s lékařem.

Číst dále →
Jak dlouho trvá tzv. zdravá menstruace? Jak dlouho trvá tzv. zdravá menstruace?

Jak dlouho trvá tzv. zdravá menstruace?

Zdravá menstruace trvá 3-7 dní, ale hormony, životní styl a zdravotní stav mohou ovlivnit její délku. Důležité je rozpoznat, co je pro individuální tělo normální a v případě pochybností vyhledat odbornou pomoc.

Číst dále →